وجوه تعاملی هنر تعزیه و کارکردها
سخنران: خانم دکتر زهرا رهبرنیا
پژوهشگاه فرهنگ و هنر .خ ولیعصر. خ دمشق
۲۵ بهمن ساعت ۱۰ تا ۱

آغازسومین کارگاه آموزش شبیه خوانی استانی خوزستان

 

" إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ "

یوسف شاه حسینی ،تعزیه خوان و  پزوهشگر نمایش های آیینی تفرش، در سانحه ی تصادف در گذشت

رضا فراهانی، پیشکسوت تئاتر تهران و بازرس انجمن تعزیه ایرانیان در گفت‌وگو با کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ  بیان کرد: استاد ابوالفضل مقدر پیشکسوت عرصه تولید لباس شبیه‌خوانی و نمایش در سن ۸۶ سالگی به علت کهولت سن بعد از ۱۸ روز نفس کشیدن با دستگاه در بیمارستان از بین ما رفت. از کودکی در ارتباط با منش و مهارت این استاد از اطرافیان‌مان حکایت‌ها شنیده‌ایم

باحضور دکتر محمدحسین ناصربخت در روز دونشبه 27 آذرماه از ساعت 15:30 در حوزه ی هنری تهران از کتاب آشنایی با مبانی شبیه خوانی نوشته داوود فتحعلی بیگی رونمایی می شود.

این کتاب به همت انتشارت سوره ی مهر وارد بازار کتاب شده است .

کتاب از ۱۲ فصل تشکیل شده که شامل بخش‌هایی چون تاریخچه، اشخاص و مخلوقات بازی، تعریف تعزیه، اقسام تعزیه و همچنین یک شبیه نامه آزمون سیاوش است. بخش پایانی نیز در ارتباط با تعزیه و تئاتر روایتی است که جلوه‌های مختلف تعزیه در آن بررسی شده است.

این پژوهشگر نمایش های ایرانی با بیان اینکه از کتاب «تعزیه و تعزیه خوان از آغاز تا دوره قاجار در تهران» به نویسندگی زنده یاد عنایت الله شهیدی در بخش‌های مربوط به «ادبیات در شعر» کتاب «آشنایی با تعزیه» استفاده شده است، خاطرنشان کرد: در کتاب «آشنایی با تعزیه» بخشی نیز مربوط به اطلاعات و پژوهش های میدانی خودم از سال ۶۳ تاکنون است. در آن سال ها به صورت دائم با تعزیه خوانان تهران در ارتباط بودم؛ به خصوص زمانی که در تالار محراب حضور داشتم و از تجربیات زنده یاد هاشم فیاض و همراهان ایشان استفاده کردم و می توان گفت بسیار مدیون ایشانم.

همزمان با هفته ی پژوهش در دانشگاه سوره یکشنبه 26 آذرماه ساعت 15:30 الی 17:30 با حضور دکتر محمد حسین ناصربخت در سالن زنده یاد اکبر رادی از کتاب آشنایی با مبانی شبیه خوانی رونمایی می شود .

استاد فتحعلی بیگی فعال عرصه تئاتر آیینی سنتی، درباره این کتاب اظهار داشت: از آنجا که کتاب‌هایی با موضوع تعزیه فارغ از جنبه های آموزشی و درسی است، در این کتاب سعی شده تا با استفاده از منابع مختلف، امکان آشنایی با وجوه گوناگون تعزیه فراهم شود.

فتحعلی بیگی خاطرنشان کرد: گرچه باید گفت با مطالعه این کتاب نمی‌توان یک شبه تعزیه خوان شد و طبیعتا می بایست مطالعه همراه با کار عملی و میدانی باشد، ولی این کتاب که به سفارش معاونت پژوهش حوزه هنری آماده شده، می‌تواند منبع مناسبی برای علاقه مندان به این گونه نمایشی باشد.

وی همچنین درباره فصول کتاب افزود: کتاب از ۱۲ فصل تشکیل شده که شامل بخش‌هایی چون تاریخچه، اشخاص و مخلوقات بازی، تعریف تعزیه، اقسام تعزیه و همچنین یک شبیه نامه آزمون سیاوش است. بخش پایانی نیز در ارتباط با تعزیه و تئاتر روایتی است که جلوه‌های مختلف تعزیه در آن بررسی شده است.

این پژوهشگر نمایش های ایرانی با بیان اینکه از کتاب «تعزیه و تعزیه خوان از آغاز تا دوره قاجار در تهران» به نویسندگی زنده یاد عنایت الله شهیدی در بخش‌های مربوط به «ادبیات در شعر» کتاب «آشنایی با تعزیه» استفاده شده است، خاطرنشان کرد: در کتاب «آشنایی با تعزیه» بخشی نیز مربوط به اطلاعات و پژوهش های میدانی خودم از سال ۶۳ تاکنون است. در آن سال ها به صورت دائم با تعزیه خوانان تهران در ارتباط بودم؛ به خصوص زمانی که در تالار محراب حضور داشتم و از تجربیات زنده یاد هاشم فیاض و همراهان ایشان استفاده کردم و می توان گفت بسیار مدیون ایشانم..

راه های ارتباطی

کلیه اعضای محترم انجمن و همچنین بازدید کنندگان می توانند هر گونه انتقاد، پیشنهاد و سوالات خود را از طریق منوی تماس با ما ،با مسئولین انجمن در میان بگذارند.

همچنین می توانند از طریق پست الکترونیک و یا به صورت تلفنی، سوالات و مشکلات خود را مطرح نمایند.

در باره انجمن

انجمن تعزیه ایرانیان،انجمنی غیر سیاسی، غیر تجاری و غیر انتفاعی است که تعزیه خوانان و سایر عوامل موثر در اجرای تعزیه (اعم از نوازندگان، جامه داران و پژوهشگران تعزیه) می توانند با دارا بودن شرایط و پذیرش اهداف و مقررات مندرج در اساسنامه به عضویت پیوسته، وابسته و یا افتخاری آن نائل آیند.

انتشار اخبار اجرای تعزیه خوانان

کلیه اعضای انجمن و نیز تعزیه خوانانی که عضو انجمن نیستند، می توانند فرم مربوط به اجراها را تکمیل نموده و از طریق پست الکترونیک برای ما ارسال کنند تا اخبار اجرای آنان در سایت منتشر شود.

جهت دریافت فرم اینجا کلیک کنید.

گالری تصویر

Top