دستورالعمل اجرایی بیمه تأمین اجتماعی

پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری

(ویژه هنرمندان حوزه شبیه­خوانی «تعزیه»)

 

مقدمه:

در راستای بهره­مندی خانواده بزرگ هنرمندان کشور از مزایای بیمه و در جهت تکریم و حمایت معنوی و مادی از آینده شغلی این قشر محترم، بدینوسیله دستورالعمل اجرایی نحوه بهره­مندی هنرمندان حوزه شبیه­خوانی «تعزیه» کشور از بیمه تأمین اجتماعی اعلام و ابلاغ می­گردد. هنرمندان شریف و مؤمن حوزه نمایش­های آیینی و به ویژه «تعزیه» می­توانند بر اساس ضوابط و شرایط اعلام شده در این دستورالعمل در این خصوص اقدام نمایند. لازم به ذکر است توجه دقیق به شرایط و بررسی مسئولانه مدارک و مستندات از سوی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها زمینه­ساز استفاده به حق هنرمندان واقعی و شایسته این حوزه از مزایای بیمه تأمین اجتماعی است.

 

شرایط عمومی

شرایط سنی: برای آقایان حداکثر 50 سال و برای خانم­ها حداکثر 45 سال

(به ازای هر یکسال اضافه بر سن اعلام شده دو سال سابقه پرداخت بیمه جایگزین می­گردد)

1)داشتن کارت پایان خدمت وظیفه یا گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاهها یا مراکز آموزش عالی برای آقایان

2)هنرمندان زیر 18 سال امکان بهره­مندی از مزایای بیمه تأمین اجتماعی را ندارند.

 

 

شرایط اختصاصی

هنرمندان عرصه شبیه­خوانی علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی می­بایست در 
رسته­های مشروحه­ی ذیل دارای یکی از شرایط الف یا ب با ارائه مستندات باشند.

1-  شبیه گردانی

الف. با تحصیلات دانشگاهی حداقل کارشناسی و حداقل سابقه 3 سال کار مستمر شبیه گردانی (حداقل 20 اجرا در هر سال) و دارا بودن وجاهت حرفه­ای.

ب. بدون تحصیلات دانشگاهی با حداقل سابقه 5 سال کار مستمر شبیه گردانی (حداقل 20 اجرا در هر سال) و دارا بودن وجاهت حرفه­ای.

2-  شبیه خوانی

الف. با تحصیلات دانشگاهی حداقل کارشناسی و حداقل سابقه 3 سال کار مستمر شبیه­خوانی (موافق و مخالف خوانی) (حداقل 20 اجرا در هر سال) و دارا بودن وجاهت حرفه­ای.

ب. بدون تحصیلات دانشگاهی با حداقل سابقه 5 سال کار مستمر شبیه خوانی (موافق خوانی و مخالف خوانی) (حداقل 20 اجرا در هر سال) و دارا بودن وجاهت حرفه­ای.

3-  نوازندگی (طبل ریز و شیپور) در شبیه خوانی

الف. با تحصیلات دانشگاهی حداقل کارشناسی و حداقل سابقه 5 سال کار مستمر (حداقل 20 اجرا در هر سال) و دارا بودن وجاهت حرفه­ای.

ب. بدون تحصیلات دانشگاهی با حداقل سابقه 10 سال کار مستمر (حداقل 20 اجرا در هر سال) و دارا بودن وجاهت حرفه­ای.

4-  جامه داری، اثاث داری و نعش سازی

الف. با تحصیلات دانشگاهی حداقل کارشناسی و حداقل سابقه 10 سال کار مستمر (حداقل 20 اجرا در هر سال) و دارا بودن وجاهت حرفه­ای.

ب. بدون تحصیلات دانشگاهی با حداقل سابقه 15 سال کار مستمر (حداقل 20 اجرا در هر سال) و دارا بودن وجاهت حرفه­ای.

 

 

شرایط و نحوه تحت پوشش قرار گرفتن

 

1-برای ارائه خدمات مناسب، پرداخت هجده درصد حق بیمه برای خود افراد تحت تکفل، مبنای تحت پوشش قرار گرفتن فعالان در نظر گرفته شده است. نرخ بیمه هجده درصد شامل دوازده درصد بیمه درمانی و بازنشستگی، چهار درصد بیمه از کارافتادگی و دو درصد بیمه فوت است.

2-از هجده درصد اشاره شده در بند 1، ده درصد توسط دولت و هشت درصد توسط بیمه شده تأمین و پرداخت می­شود.

3-پس از ارائه پرونده متقاضیان از سوی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها، پرونده­ها در شورای تخصصی اداره کل هنرهای نمایشی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

4-حضور در سوگواره­ها و جشنواره­های منطقه­ای، ملی و بین­المللی و همچنین عضویت در انجمن تعزیه ایرانیان یکی از مستندات معتبر جهت تأیید فعالیت مستمر و دارا بودن وجاهت حرفه­ای است.

[button type="info" target="_self" state="enabled/disabled" link="dl/insurance_form.doc" icon="info-sign"]دریافت فرم[/button]

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

راه های ارتباطی

کلیه اعضای محترم انجمن و همچنین بازدید کنندگان می توانند هر گونه انتقاد، پیشنهاد و سوالات خود را از طریق منوی تماس با ما ،با مسئولین انجمن در میان بگذارند.

همچنین می توانند از طریق پست الکترونیک و یا به صورت تلفنی، سوالات و مشکلات خود را مطرح نمایند.

در باره انجمن

انجمن تعزیه ایرانیان،انجمنی غیر سیاسی، غیر تجاری و غیر انتفاعی است که تعزیه خوانان و سایر عوامل موثر در اجرای تعزیه (اعم از نوازندگان، جامه داران و پژوهشگران تعزیه) می توانند با دارا بودن شرایط و پذیرش اهداف و مقررات مندرج در اساسنامه به عضویت پیوسته، وابسته و یا افتخاری آن نائل آیند.

انتشار اخبار اجرای تعزیه خوانان

کلیه اعضای انجمن و نیز تعزیه خوانانی که عضو انجمن نیستند، می توانند فرم مربوط به اجراها را تکمیل نموده و از طریق پست الکترونیک برای ما ارسال کنند تا اخبار اجرای آنان در سایت منتشر شود.

جهت دریافت فرم اینجا کلیک کنید.

گالری تصویر

Top