احمد عزیزی مطرح کرد: جشنواره آیینی سنتی بهانه‌ای برای ماندگاری آثار

به گزارش ایران تئاتر، احمد عزیزی درباره بخش شبیه خوانی در هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی در ادامه مطلب فوق گفت: با توجه به این که در بخش «شبیه‌خوانی» باید از مجالس غریب استفاده کرد نسخه «جنگ بدر» را انتخاب کردم و مخاطبان برای نخستین بار این اثر را در جشنواره تماشا می‌کنند.
وی با بیان این که در سال‌های گذشته نیز در این جشنواره حضور داشتم و علاقه‌مندم اثری را برای جشنواره آماده کنم که مهیج باشد، ادامه داد: «جنگ بدر» کار پرجمعیتی است و مثبت و منفی خوان دارد. این نسخه درباره جنگ اسلام با کفر است و به رخدادهای غدیر خم نیز اشاراتی دارد.
عزیزی توجه جشنواره آیینی سنتی به شبیه‌خوانی را مهم دانست و افزود: خوانده شدن آثار غریب و گنجاندن آن در این رویداد موجب می‌شود تمامی مجالس خوانده شوند و مجلس اجرا نشده باقی نمی‌ماند. همچنین جشنواره بهانه‌ای است تا این مجالس ضبط و ماندگار شوند و برای بهره‌برداری در کارهای پژوهشی به نقد و بررسی گذاشته شوند.
مسعود عزیزی، قاسم تسبیحی، حسن عقیلی، علی صدیقیان، حسین حیدری، یوسف عزیزی، حسن خصالی و مهدی آقایی از جمله هنرمندانی هستند که در این اثر حضور دارند.
موسیقی نسخه «جنگ بدر» نیز توسط افراد حرفه‌ای که به نواهای موسیقی سنتی آشنا هستند اجرا می‌شود. بخش مجالس شبیه خوانی (یادواره استاد هاشم فیاض) با هدف تولید مجالس جدید و ترویج نمونه‌های اصیل شبیه‌خوانی برای دومین دوره در هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی برگزار می‌شود.

 

مشاهده 150 مرتبه آخرین بروز رسانی شنبه, 31 تیر 1396 10:28

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

راه های ارتباطی

کلیه اعضای محترم انجمن و همچنین بازدید کنندگان می توانند هر گونه انتقاد، پیشنهاد و سوالات خود را از طریق منوی تماس با ما ،با مسئولین انجمن در میان بگذارند.

همچنین می توانند از طریق پست الکترونیک و یا به صورت تلفنی، سوالات و مشکلات خود را مطرح نمایند.

در باره انجمن

انجمن تعزیه ایرانیان،انجمنی غیر سیاسی، غیر تجاری و غیر انتفاعی است که تعزیه خوانان و سایر عوامل موثر در اجرای تعزیه (اعم از نوازندگان، جامه داران و پژوهشگران تعزیه) می توانند با دارا بودن شرایط و پذیرش اهداف و مقررات مندرج در اساسنامه به عضویت پیوسته، وابسته و یا افتخاری آن نائل آیند.

انتشار اخبار اجرای تعزیه خوانان

کلیه اعضای انجمن و نیز تعزیه خوانانی که عضو انجمن نیستند، می توانند فرم مربوط به اجراها را تکمیل نموده و از طریق پست الکترونیک برای ما ارسال کنند تا اخبار اجرای آنان در سایت منتشر شود.

جهت دریافت فرم اینجا کلیک کنید.

گالری تصویر

Top