گفت‌وگوی ایران تئاتر با مهدی دریایی شبیه‌گردان «شهادت میرزا ابولقاسم فراهانی» در جشنواره آئینی سنتی نباید به اسم خلاقیت پیکره اصلی تعزیه را تغییر داد

مهدی دریایی هنرمند شناخته شده تئاتر از شهر اراک در دهمین تجربه حضورش در جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی، امسال مجلس شبیه‌خوانی «شهادت میرزا ابولقاسم فراهانی» روز دوشنبه 13 شهریورماه ساعت 20 در محوطه بیرونی تئاترشهر برپا می‌کند.

دریایی با اشاره به رشد مشهود جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی طی سال‌های اخیر و حضور گسترده جوانان و علاقه‌مندان در این جشنواره را از ویژگی‌های این دوره عنوان کرد و درباره اجرای خود به ایران تئاتر گفت: شبیه‌خوانی «شهادت میرزا ابولقاسم فراهانی» داستان مرگ قائم مقام فراهانی صدراعظم محمدشاه است. یک تعزیه ضداستعماری که توطئه انگلستان و خودفروختگان داخلی بانی مرگ صدراعظم را نشان می‌دهد. ضمن اینکه لباس‌ها و رنگ‌ها نیز در این اجرا مرتبط به دوره قاجار است و شخصیت‌سازی‌ها هم برای هر بازیگر تفهیم شده و با تحقیق و پژوهش درک شبیه‌خوان‌ها را بالا بردیم.

شبیه‌گردان «شهادت میرزا ابولقاسم فراهانی» درباره علت انتخاب این موضوع افزود: به دلیل اینکه من خودم اصالتا فراهانی هستم و نشان دادن فرهنگ مختص به شهرمان را وظیفه خود می‌دانستم این طرح را انتخاب کردم.

این شبیه‌خوان در ادامه با بیان اینکه مخاطب تعزیه هرگز از دست نرفته، اظهار داشت: این سبک از اجرا برای ارتباط با تماشاگر بهترین شکل ممکن است اما پایداری این ارتباط نیاز به استمرار اجراها دارد.

او همچنین با تاکید بر اینکه آموزش مهمترین چیزی است که بایستی به آن تکیه شود، تصریح کرد: نبودن جایی برای آموزش تعزیه در کشور باعث و بانی کمرنگ شدن آن شده است. ضمن اینکه امروزه یکسری افراد خواسته و ناخواسته در تعزیه تغییراتی به عنوان خلاقیت ایجاد می‌کنند و شکل اولیه تعزیه را تغییر می‌دهند، و همین کار باعث شده پیکره اصلی این شیوه از نمایش رو به نابودی برود. به نظر من آئینی و سنتی بودن این نمایش بایستی در تمامی مراحل حفظ بشود.

دریایی درباره مشکلات شبیه خوانی و تعزیه در شرایط فعلی اضافه کرد: بی‌توجهی به مسائل پایه‌ای تعزیه یکی از مشکلات اجراهای امروزی است. در واقع آموزش و نوع شیوه اجرا و همچنین موسیقی تعزیه از جمله مسائلی است که با توجه به قراردادهای آموزش داده شود باید رعایت شود اما گاهی حتی در مسئله پوشش نیز بعضی گروه‌ها بی‌توجهی می‌کنند.

او درباره وضعیت شبیه‌خوانی در استان مرکزی نیز گفت: استان مرکزی با 750 نفر تعزیه‌خوان و قدمت زیادی که در این رشته دارد یکی از بازوهای مهم تعزیه در کشور به حساب می‌آید و ما شبیه‌خوان‌ها و گروه‌های موسیقی بسیار خوبی در استان داریم.

مشاهده 91 مرتبه

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

راه های ارتباطی

کلیه اعضای محترم انجمن و همچنین بازدید کنندگان می توانند هر گونه انتقاد، پیشنهاد و سوالات خود را از طریق منوی تماس با ما ،با مسئولین انجمن در میان بگذارند.

همچنین می توانند از طریق پست الکترونیک و یا به صورت تلفنی، سوالات و مشکلات خود را مطرح نمایند.

در باره انجمن

انجمن تعزیه ایرانیان،انجمنی غیر سیاسی، غیر تجاری و غیر انتفاعی است که تعزیه خوانان و سایر عوامل موثر در اجرای تعزیه (اعم از نوازندگان، جامه داران و پژوهشگران تعزیه) می توانند با دارا بودن شرایط و پذیرش اهداف و مقررات مندرج در اساسنامه به عضویت پیوسته، وابسته و یا افتخاری آن نائل آیند.

انتشار اخبار اجرای تعزیه خوانان

کلیه اعضای انجمن و نیز تعزیه خوانانی که عضو انجمن نیستند، می توانند فرم مربوط به اجراها را تکمیل نموده و از طریق پست الکترونیک برای ما ارسال کنند تا اخبار اجرای آنان در سایت منتشر شود.

جهت دریافت فرم اینجا کلیک کنید.

گالری تصویر

Top