ناصربخت مطرح کرد نگذاریم نسخ تعزیه تحریف شود

محمدحسین ناصربخت گفت: تعزیه در دوران اوج خود سینه به سینه از جامعه‌ای به جامعه دیگر انتقال می‌یافت و جایگاه فخر و جلال برای مردم داشت اما امروزه چنین برنامه در پیش نیست و باید ما خودمان به جمع‌آوری نُسَخ و اشعار بپردازیم تا به بقای آن کمک و از تحریف‌شان جلوگیری کنیم

مدیر گروه تئاتر دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر که مهمان یکی از اجراهای سوگواره نمایشی «رکعت به رکعت عاشقی» بود با بیان این که "قدم نهادن روی صحنه تعزیه به عنوان یک شبیه خوان اعتقاد قلبی و ایمان الهی نیاز دارد" به ایسنا گفت:بازسازی اتفاقات مقدسی همچون واقعه عاشورا و صحرای کربلا نیازمند انسان‌های مومن و پاک است. ضمن اینکه شبیه‌خوانان تعزیه به هیچ عنوان توان جایگزینی یک شخصیت والامقام و مقدس را ندارد اما با بهره‌وری از جزئیات سازنده یک تعزیه امکان باور پذیری مخاطب از اجرای خود را فراهم می‌آورد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشت که باورپذیری یک تعزیه به ایمان و اعتقاد قلبی مخاطب هم نیاز دارد. این در حالی است که اگر مخاطب از ایمان قلبی برخوردار نبوده اما دلی پاک، صاف و ساده داشته باشد، با تماشای مظلومیت اشخاص واقعه عاشورا و صحرای کربلا ناخودآگاه وارد ارتباط عاطفی با داستان می‌شود. این ارتباط را شیوه روایت دقیق و درست هنرمندان تعزیه با آن فنونی که می‌دانند، ایجاد می‌کنند.

ناصربخت با نگاهی به تاریخ تعزیه توضیح داد: بررسی تاریخ تعزیه حاکی از ارادت شبیه خوانان به امام حسین(ع) و یاران ایشان است. ایمان و اعتقاد شبیه‌خوانی که شخصیت یکی از یاران یزید را ارائه می‌داد به همان میزانی است که شبیه خوان شخصیت معصومین در دل داشتند. در نتیجه ریشه تعزیه بر اساس اعتقادات، ایمان و باورهای قلبی است، پس بهتر است تا گروه‌های تعزیه که امروزه در این عرصه فعالیت دارند به این مسئله توجه داشته باشند.

وی افزود: تاریخ تعزیه نشان از عشق مردمی به این هنر دارد. شبیه‌خوانان و مسئولین برگزاری چنین آیینی حرفه اصلی‌شان معمولا با تعزیه مرتبط نبوده است. عشق و علاقه آنها و همراهی مردم سبب راه‌اندازی گروه‌های تعزیه می‌شد. اما پس از گذشت سال‌ها از آغاز این آیین به هر حال با تغییر شیوه زندگی مردم و پیشرفت تجهیزات کاربردی در میان جامعه تعزیه را نیز تحت تاثیر قرار داد. همانطور که هر کسی به شکل جدی‌تر و تخصصی‌تر به کار خود می‌پرداخت، تعزیه هم وارد فضای حرفه‌ای خود شد. ما امروزه شاهد حضور و فعالیت گروه‌های شبیه‌خوانی دائمی و حرفه‌ای هستیم.

این پژوهشگر تئاتر و هنر تعزیه‌خوانی گفت: معمولا در روزگار قدیم افراد خوش سابقه و شناخته شده شهرها و روستاها اجازه حضور در یک گروه تعزیه را داشتند، چرا که برای مردم اهمیت داشت. اگر شخص نادرستی عزم ورود به چنین گروهی را داشت،مردم نه آن شخص را حتی در نقش یزید و شمر می‌پذیرفتند و نه اجازه حضور در گروه تعزیه را به وی می‌دادند.

ناصربخت در ادامه گفت: تعزیه در دوران اوج خود سینه به سینه از جامعه‌ای به جامعه دیگر انتقال می‌یافت و جایگاه فخر و جلال برای مردم داشت اما امروزه چنین برنامه در پیش نیست و باید ما خودمان به جمع‌آوری نُسَخ و اشعار بپردازیم تا به بقای آن کمک و از تحریفشان جلوگیری کنیم.

وی در پایان با پیشنهادی به گروه‌های تعزیه برای رشد و ماندگاری این هنر آیینی مذهبی گفت: گروه‌های تعزیه امروزی باید ارتباطات خود را با اساتید و پیشکسوتان این آیین هنری مذهبی گسترش دهند. تجربیات و دانسته‌های آنها برای گروه‌های تعزیه جوان و کم تجربه ما لازم است. اکر چنین کاری به صورت مداوم و متوالی انجام و میان شبیه‌خوانان جوان و علاقه‌مندان تعزیه ارتباطی مستمر شکل گیرد، می‌توانیم آینده این هنر را حفظ کنیم.

.

مشاهده 99 مرتبه

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

راه های ارتباطی

کلیه اعضای محترم انجمن و همچنین بازدید کنندگان می توانند هر گونه انتقاد، پیشنهاد و سوالات خود را از طریق منوی تماس با ما ،با مسئولین انجمن در میان بگذارند.

همچنین می توانند از طریق پست الکترونیک و یا به صورت تلفنی، سوالات و مشکلات خود را مطرح نمایند.

در باره انجمن

انجمن تعزیه ایرانیان،انجمنی غیر سیاسی، غیر تجاری و غیر انتفاعی است که تعزیه خوانان و سایر عوامل موثر در اجرای تعزیه (اعم از نوازندگان، جامه داران و پژوهشگران تعزیه) می توانند با دارا بودن شرایط و پذیرش اهداف و مقررات مندرج در اساسنامه به عضویت پیوسته، وابسته و یا افتخاری آن نائل آیند.

انتشار اخبار اجرای تعزیه خوانان

کلیه اعضای انجمن و نیز تعزیه خوانانی که عضو انجمن نیستند، می توانند فرم مربوط به اجراها را تکمیل نموده و از طریق پست الکترونیک برای ما ارسال کنند تا اخبار اجرای آنان در سایت منتشر شود.

جهت دریافت فرم اینجا کلیک کنید.

گالری تصویر

Top