مدیریت

مدیریت

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

وجوه تعاملی هنر تعزیه و کارکردها
سخنران: خانم دکتر زهرا رهبرنیا
پژوهشگاه فرهنگ و هنر .خ ولیعصر. خ دمشق
۲۵ بهمن ساعت ۱۰ تا ۱

آغازسومین کارگاه آموزش شبیه خوانی استانی خوزستان

 

" إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ "

یوسف شاه حسینی ،تعزیه خوان و  پزوهشگر نمایش های آیینی تفرش، در سانحه ی تصادف در گذشت

رضا فراهانی، پیشکسوت تئاتر تهران و بازرس انجمن تعزیه ایرانیان در گفت‌وگو با کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ  بیان کرد: استاد ابوالفضل مقدر پیشکسوت عرصه تولید لباس شبیه‌خوانی و نمایش در سن ۸۶ سالگی به علت کهولت سن بعد از ۱۸ روز نفس کشیدن با دستگاه در بیمارستان از بین ما رفت. از کودکی در ارتباط با منش و مهارت این استاد از اطرافیان‌مان حکایت‌ها شنیده‌ایم

باحضور دکتر محمدحسین ناصربخت در روز دونشبه 27 آذرماه از ساعت 15:30 در حوزه ی هنری تهران از کتاب آشنایی با مبانی شبیه خوانی نوشته داوود فتحعلی بیگی رونمایی می شود.

این کتاب به همت انتشارت سوره ی مهر وارد بازار کتاب شده است .

کتاب از ۱۲ فصل تشکیل شده که شامل بخش‌هایی چون تاریخچه، اشخاص و مخلوقات بازی، تعریف تعزیه، اقسام تعزیه و همچنین یک شبیه نامه آزمون سیاوش است. بخش پایانی نیز در ارتباط با تعزیه و تئاتر روایتی است که جلوه‌های مختلف تعزیه در آن بررسی شده است.

این پژوهشگر نمایش های ایرانی با بیان اینکه از کتاب «تعزیه و تعزیه خوان از آغاز تا دوره قاجار در تهران» به نویسندگی زنده یاد عنایت الله شهیدی در بخش‌های مربوط به «ادبیات در شعر» کتاب «آشنایی با تعزیه» استفاده شده است، خاطرنشان کرد: در کتاب «آشنایی با تعزیه» بخشی نیز مربوط به اطلاعات و پژوهش های میدانی خودم از سال ۶۳ تاکنون است. در آن سال ها به صورت دائم با تعزیه خوانان تهران در ارتباط بودم؛ به خصوص زمانی که در تالار محراب حضور داشتم و از تجربیات زنده یاد هاشم فیاض و همراهان ایشان استفاده کردم و می توان گفت بسیار مدیون ایشانم.

صفحه1 از52

راه های ارتباطی

کلیه اعضای محترم انجمن و همچنین بازدید کنندگان می توانند هر گونه انتقاد، پیشنهاد و سوالات خود را از طریق منوی تماس با ما ،با مسئولین انجمن در میان بگذارند.

همچنین می توانند از طریق پست الکترونیک و یا به صورت تلفنی، سوالات و مشکلات خود را مطرح نمایند.

در باره انجمن

انجمن تعزیه ایرانیان،انجمنی غیر سیاسی، غیر تجاری و غیر انتفاعی است که تعزیه خوانان و سایر عوامل موثر در اجرای تعزیه (اعم از نوازندگان، جامه داران و پژوهشگران تعزیه) می توانند با دارا بودن شرایط و پذیرش اهداف و مقررات مندرج در اساسنامه به عضویت پیوسته، وابسته و یا افتخاری آن نائل آیند.

انتشار اخبار اجرای تعزیه خوانان

کلیه اعضای انجمن و نیز تعزیه خوانانی که عضو انجمن نیستند، می توانند فرم مربوط به اجراها را تکمیل نموده و از طریق پست الکترونیک برای ما ارسال کنند تا اخبار اجرای آنان در سایت منتشر شود.

جهت دریافت فرم اینجا کلیک کنید.

گالری تصویر

Top