فراخوان هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی منتشر شد

به نام خداوند جان و خرد
فراخوان هجدهمین جشنواره بین المللی نمایش­های آیینی و سنتی
شهریور 1396

 

کانون نمایش­های آیینی وسنتی وانجمن هنرهای نمایشی ایران باحمایت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی را به منظور اشاعه زمینه‌های مناسب پژوهشی در بررسی ریشه‌های نمایش ایرانی و نمایش‌های سنتی سایر ملل، حفظ و ثبت میراث کهن نمایشی ایران زمین و بهره بردن از این دستاوردها برای بنیان تئاتر، در شهریور ماه 1396 برگزار می‌کنند.

ه گزارش دریافتی ایران تئاتر، کانون نمایش‌های آیینی و سنتی و انجمن هنرهای نمایشی ایران با حمایت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی را به‌منظور اشاعه زمینه‌های مناسب پژوهشی در بررسی ریشه‌های نمایش ایرانی و نمایش‌های سنتی سایر ملل، حفظ و ثبت میراث کهن نمایشی ایران‌زمین و بهره بردن از این دستاوردها برای بنیان تئاتر، در شهریورماه ۱۳۹۶ برگزار می‌کنند.

جشنواره هجدهم در ۱۰ بخش تخصصی نمایش‌های تخت حوضی (بخش ویژه استاد علی نصیریان)، مجالس شبیه‌خوانی (یادواره استاد هاشم فیاض)، نمایش‌های عروسکی سنتی (یادواره استاد کاکا محمد شیرازی)، مرور نمایش‌های آیینی ـ سنتی اجراشده در سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶، بخش نقالی و روایت‌های ملی (یادواره مرشد ولی‌الله ترابی)، معرکه‌ها، آیین‌ها و بازی‌های نمایشی، جوانه‌های نمایش ایرانی، بخش نمایش‌های سنتی ملل (آسیا در نگاه نمایش‌های سنتی)، پنجمین سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی (ویژه شبیه‌خوانی و نقالی) و چهارمین دوره جایزه ویژه دکتر جلال ستاری برگزار خواهد شد.

ستاد برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی بخش ویژه نمایش‌های تخت حوضی این دوره از جشنواره را به نمایش‌های ملهم از قصص مندرج در «مرزبان‌نامه»، «جوامع الحکایات»، «چهل طوطی» و «سندباد نامه» اختصاص داده است.

در فراخوان آمده است، جشنواره هجدهم بخش رقابتی جوانه‌های نمایش ایرانی را با هدف حفظ و ترویج نمونه‌های اصیل نمایش‌های آیینی و سنتی، شناساندن گونه‌های مختلف نمایش ایرانی به نسل کودک و نوجوان و کمک به پشتوانه سازی این هنر مردمی، در رده سنی کودکان و نوجوانان برگزار خواهد کرد.

این بخش جشنواره پذیرای آثار کودکان و نوجوانان در گونه‌ها و رشته‌های نقل و روایتگری کودکان و نوجوانان، شبیه‌خوانی توسط گروه‌هایی متشکل از کودکان و نوجوانان علاقه‌مند (تحت نظارت اساتید این عرصه)، قصه‌گویی و نقالی با موضوعات ملهم از فرهنگ و ادبیات عامیانه ایران ویژه مخاطبان کودک، تکه کاری «سیاه‌بازی» قطعات کوتاه نمایش تخت حوضی و سیاه‌بازی پذیرفته می‌شوند.

در این فراخوان جدول زمان‌بندی هر بخش و شرایط حضور و توضیح موضوع و اهداف هر بخش به تفکیک درج‌شده که علاقه‌مندان می‌توانند با مطالعه فراخوان و تکمیل و ارسال فرم مندرج در فراخوان و مدارک مورد نیاز به دبیرخانه دائمی جشنواره‌ها متقاضی حضور در این جشنواره باشند..

علاقه‌مندان می‌توانند فایل فراخوان و فرم ثبت‌نام را از طریق سایت ایران تئاترwww.theater.ir: و سایت کانون نمایش‌های آیینی و سنتی: www.iran-tt.ir دریافت کنند.

ب) مجالس شبیه‌خوانی(یادواره استاد هاشم فیاض)

ستاد برگزاری جشنواره باهدف تولید مجالس جدید وترویج نمونه های اصیل شبیه خوانی دومین یادواره مرحوم هاشم فیاض را به شرح ذیل برگزار می نماید:

 

ب/1:مجالس نو

این بخش به مجالسی که براساس متون ادبی و تاریخی توسط تعزیه سرایان معاصر سروده شده باشند،اختصاص خواهدداشت.


ب/2:مجالس غریب

این بخش پذیرای آن گروه از مجالس غریب که تاکنون در دوره‌های پیشین جشنواره اجرا نشده‌اند خواهد بود.

* سقف پذیرش اثر در این بخش7مجلس خواهدبود.

*  به گروه‌های راه یافته این بخش تا سقف 100 میلیون ریال کمک هزینه (به تشخیص کمیته انتخاب و بنا به ضوابط اعطای کمک هزینه جشنواره) پرداخت خواهد شد.

*  مهلت دریافت نسخه‌ها تا 29 فروردین ماه 1396 خواهد بود.

*  نتایج ارزیابی نسخ تا نیمه اول اردیبهشت ماه 1396 اعلام خواهد شد.

*  ارزیابی آثار از نیمه دوم تیرماه 1396 شروع خواهد شد.

ز: جوانه­های نمایش ایرانی

ستاد برگزاری جشنواره با هدف حفظ و ترویج نمونه­های اصیل نمایش­های آیینی و سنتی شناساندن گونه­های مختلف نمایش ایرانی به نسل کودک و نوجوان و کمک به پشتوانه سازی این هنر مردمی، بخش «جوانه­های نمایش ایرانی» را به شکل رقابتی در رده سنی کودکان و نوجوانان برگزار می­کند.

در این بخش جشنواره پذیرای آثار کودکان و نوجوانان در گونه­ها و رشته­های زیر می­باشد:

ز/1: نقل وروایتگری کودکان ونوجوانان:دراین بخش نقالان وقصه گویان کودک ونوجوان با بهره گیری از اشکال گوناگون نقل سنتی اجراخواهند داشت.

ز/2:شبیه خوانی: دراین بخش  مجالس آشنا وغریب شبیه خوانی توسط گروه هایی متشکل از کودکان ونوجوانان علاقمند (تحت نظارت اساتید این عرصه ) اجرا خواهند داشت.

ز/3: قصه گویی و نقالی با موضوعات ملهم از فرهنگ وادبیات عامیانه ایران ویژه مخاطبان کودک:این بخش توسط روایتگران بزرگسال وبرای کودکان اجرا خواهدشد.

ز/4: تکه کاری «سیاه بازی» قطعات کوتاه نمایش تخت حوضی و سیاه بازی که تحت نظر اساتید این رشته و با توجه به اصول اولیه این هنر تولید شده باشند.

* متقاضیان می­توانند اثر پیشنهادی خود را در قالب نسخه تصویری (3 نسخه) به همراه فرم تقاضای حضور و مدارک عمومی تا پایان تیرماه 1396 به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

* به برگزیدگان بخش­های مختلف این مسابقه جوایزی اهدا خواهد شد.

ط) پنجمین سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی (ویژه شبیه خوانی ونقالی)

ستاد برگزاری جشنواره با دعوت از تمامی پژوهشگران داخلی و خارجی در حوزه نمایش‌های آیینی- سنتی نشست‌های علمی- تحقیقاتی خود را حول محورهای ذیل برگزار خواهد کرد.

1-    اصول و قواعد شبیه خوانی ونقل ایرانی

2-    ردپای شبیه خوانی ونقل ایرانی در سرزمین‌های همجوار

3-  شبیه خوانی و تئاتر معاصر

4-    نقل وروایتگری در ایران (ناشناخته‌ها)

5-    ارتباط متقابل میان شبیه خوانی و سایر هنرها

6- معرفی شبیه نامه نویسان مناطق و نواحی گوناگون کشور

7- جایگاه اسطوره ، عرفان و فلسفه در شبیه خوانی

8-   ارائه مقالات مستخرج از پایان نامه های دانشجویی مربوط به نمایش های آیینی وسنتی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

*  سقف در نظر گرفته شده برای حق التألیف مقالات شرکت کننده در سمینار 20 میلیون ریال خواهد بود که با توجه به نظر هیأت علمی سمینار پرداخت خواهد شد.

* رعایت استانداردهای تحقیق علمی در پذیرش مقالات نقش اساسی خواهد داشت.

* پژوهش‌های برگزیده توسط انتشارات نمایش چاپ خواهند شد.

*  مهلت دریافت چکیده مقالات تا 29 فروردین ماه 1396 خواهد بود.

*  فهرست چکیده مقالات پذیرفته شده تا 10 اردیبهشت ماه 1396 اعلام خواهد شد.

* پژوهشگرانی که چکیده مقاله آن‌ها پذیرفته شود برای ارسال اصل مقاله تا پایان تیرماه 1396 فرصت خواهند داشت.

 

ی) چهارمین دوره­ی جایزه ی ویژه دکتر جلال ستاری

در این بخش سه تن از پژوهشگران داخلی و خارجی فعال در عرصه ی نمایش های آیینی و سنتی به انتخاب شورای منتخب کانون نمایش های آیینی و سنتی متشکل از داوران داخلی و خارجی با اهدا تندیس ویژه و جایزه نقدی مورد تقدیر قرار می­گیرند.


مدارک عمومی مورد نیاز در بخش های مختلف جشنواره

1- فرم تکمیل شده تقاضای حضور

2- چکیده سوابق هنری کارگردان ، نویسنده ، پژوهشگر

3-  مجوز کتبی نویسنده یا صاحب اثر

4-   یک قطعه عکس 4*3 کارگردان ،  نویسنده ،پژوهشگر

5- سوابق هنری متقاضی در یک صفحه A4 تایپ شده

 

*  مجالس تعزیه:

1- سه نسخه از مجلس

2- چکیده مجلس(در یک صفحه A4 تایپ شده)

 

* جوانه­های نمایش ایرانی:

1-    سه نسخه لوح فشرده از اجرای مورد نظر

2-    یک لوح فشرده حاوی چند عکس با کیفیت از اجرا


*پنجمین سمینار بین الملی نمایش­های آیینی- سنتی

1-    سه نسخه چکیده مقاله به صورت تایپ شده به زبان فارسی و انگلیسی (حداکثر در 150 کلمه)

 

تذکرات:

تذکر ویژه: ستاد برگزاری،در نظر داردپس از بررسی های لازم، برخی از بخش های جشنواره را به صورت رقابتی برگزار نماید. در این رقابت به برگزیدگان جنبه هاوگرایش های گوناگون نمایش ایرانی جوایزی اهدا خواهدشد. بدیهی است در صورت اتخاذ این تصمیم ،گزینش آثاربرای حضور در بخش­های رقابتی با نظر هیات انتخاب آثار و تایید دبیر جشنواره صورت خواهد گرفت.  

1- آثار برگزیده جشنواره (به انتخاب ستاد برگزاری و نظر دبیر جشنواره) برای اجرای عمومی مورد حمایت قرار خواهند گرفت. فرایند توافق با مدیران تالارها برای زمان و مکان اجرای این آثار از سوی کارگردان نمایش صورت گرفته و حمایت از آثار مذکور پس از اخذ این توافق انجام خواهد شد.

2- ستاد برگزاری جشنواره صرفاً خود را متعهد به هماهنگی حضور هر بازیگر و نوازنده در دو اجرای متفاوت می‌داند و نه بیشتر.

3- شرکت کنندگان در بخش‌های مختلف جشنواره با ارسال اثر خود متعهد به پذیرش قوانین و سیاستگذاری‌های جشنواره هستند. عدم رعایت این قوانین به ویژه زمان‌بندی جشنواره، موجب حذف آثار خواهد شد.

4- در حوزه نمایش‌های صحنه‌ای و میدانی هر کارگردان می‌تواند متقاضی حضور در یکی از بخش‌های جشنواره باشد. بخش مرور از این قاعده مستثناست.

5-   ارسال مدارک به شکل کامل الزامی است. در صورت وجود نقص، تقاضای حضور ثبت نخواهد شد.

6- هزینه اسکان و پذیرایی گروه‌های شهرستانی به عهده ستاد برگزاری جشنواره خواهد بود.

7-   ستاد برگزاری جشنواره مسئولیتی در قبال ساخت و ساز دکور، دوخت لباس و چاپ مواد تبلیغی نمایش‌ها نداشته و صرفا"خدمات معمول نصب دکور و آماده‌سازی صحنه را ارائه خواهد کرد.

8-   مدارک، عکس، نمایشنامه و فیلم‌های ارسالی(پذیرفته شده و نشده) مسترد نخواهد شد.

9-   ستاد برگزاری جشنواره به تشخیص کمیته انتخاب در هر بخش و بنا به موارد زیر کمک هزینه گروه را مشخص خواهد کرد:

الف) نیازهای ضروری صحنه شامل دکور، لباس، موسیقی و...

ب) تعداد عوامل اجرایی گروه

ج) بعد مسافت برای گروه‌های شهرستانی به منظور تامین هزینه‌های ایاب و ذهاب

د) سطح کیفی و تعداد اجراها در جشنواره

10- چنانچه موردی در فراخوان درج نشده باشد، موضوع از طریق استعلام علاقه‌مندان حضور در جشنواره و تصمیم ستاد برگزاری اعلام و اجرا خواهد شد.

نشانی پستی دبیرخانه: خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، جنب تالار وحدت، اداره کل هنرهای نمایشی، دبیرخانه دائمی جشنواره‌ها.

تلفن و نمابر: 66710702 و 5-66705101 داخلی 319

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سایت ایران تئاترwww.theater.ir:

سایت کانون نمایش های آیینی و سنتی : www.iran-tt.ir
      کد پستی: 1133914934
 

فرم تقاضای حضور در هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی ـ سنتی
شهریور 1396


اینجانب ........................................................................  با اطلاع کامل از شرایط فراخوان، با ارسال مدارک مورد نیاز، تقاضای خود را برای حضور در بخش ........................................................................................ اعلام می‌نمایم.
عنوان­اثر: ........................................................................ شهر:....................................................................................................
نویسنده : ........................................................................  تحصیلات (با ذکر گرایش): ............................................................

تاریخ­تولد: ........................................................................ نام­گروه: ................................................................................................
مدارک ارسال شده (نمایشنامه، CD ، DVD ، عکس و.... به تفکیک ذکر شوند).

............................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................................................................

تلفن تماس ثابت: ...........................................................................................................................................................................

تلفن همراه: ......................................................................................................................................................................................


نشانی دقیق پستی:..........................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................................................................

پست الکترونیکی: ........................................................................................................................................................................

                                        نام و نام خانوادگی

                        تاریخ:

                       امضاء:

 

مشاهده 1391 مرتبه

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

راه های ارتباطی

کلیه اعضای محترم انجمن و همچنین بازدید کنندگان می توانند هر گونه انتقاد، پیشنهاد و سوالات خود را از طریق منوی تماس با ما ،با مسئولین انجمن در میان بگذارند.

همچنین می توانند از طریق پست الکترونیک و یا به صورت تلفنی، سوالات و مشکلات خود را مطرح نمایند.

در باره انجمن

انجمن تعزیه ایرانیان،انجمنی غیر سیاسی، غیر تجاری و غیر انتفاعی است که تعزیه خوانان و سایر عوامل موثر در اجرای تعزیه (اعم از نوازندگان، جامه داران و پژوهشگران تعزیه) می توانند با دارا بودن شرایط و پذیرش اهداف و مقررات مندرج در اساسنامه به عضویت پیوسته، وابسته و یا افتخاری آن نائل آیند.

انتشار اخبار اجرای تعزیه خوانان

کلیه اعضای انجمن و نیز تعزیه خوانانی که عضو انجمن نیستند، می توانند فرم مربوط به اجراها را تکمیل نموده و از طریق پست الکترونیک برای ما ارسال کنند تا اخبار اجرای آنان در سایت منتشر شود.

جهت دریافت فرم اینجا کلیک کنید.

گالری تصویر

Top