نسخه تعزیه-۳ / حبیب ابن مظاهر و مسلم ابن عوسجه اسدی در ره حق، سرخ رو گردیده‌ایم

نسخه‌های تعزیه میراثی مهم در عرصه هنرهای نمایشی و آیینی است. در فضای کنونی دسترسی به بسیاری از این نسخ سخت است و شاید عموم مردم راه‌های دست یافتن به آن را نداشته باشند. در این پرونده سعی شده بخشی از نسخ تعزیه معرفی شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، حبیب بن مظاهر اسدی که نامش در میان اصحاب امام علی، امام حسن و امام حسین (ع) قرار دارد.

وی در جنگهای جمل، صفین و نهروان با حضرت علی (ع) همراه بود و در کربلا نیز در کنار امام حسین (ع) به شهادت رسید. درباره‌اش نوشته‌اند چهارده سال پیش از هجرت پیامبر اسلام در خاندان بنی‌اسد در یمن بدنیا آمد. سال نهم هجری با خانواده‌اش به مدینه آمد و در آنجا ساکن شد. حبیب از کسانی بود که برای امام حسین (ع) نامه نوشت و هنگامی که مسلم بن عقیل به کوفه وارد شد، در منزل مختار به حمایت از او سخن گفت. ویپس از خیانت کوفیان به سمت کربلا رفته و با امام خود همراه شد تا در ظهر عاشورا به سن 75 سالگی طعم شهادت را بچشد. سر وی در آرامگاه باب‌الصغیر در سوریه به خاک سپرده شد و بدنش را در چند متری مدفن امامش دفن شده است. بر قبر او ضریح نقره‌ای در نزدیکی ضریح امام حسین (ع) قرار دارد. مسلم بن عَوسَجَه نیز همراهان حبیب بود که با او از کوفه خود را به کاروان امام حسین (ع) رساند تا در رکاب او در برابر اشقیا شمشیر زند.

وی مانند حبیب بن مظاهر از قبیله بنی اسد بودو 20سال قبل از هجرت دریمن به دنیا آمد. وی از اصحاب حضرت محمد (ص) و شیعیان بود که در زمان مرگ معاویه در کوفه زندگی می‌کرد. وی از خواص امام علی (ع) بود که در جمل و صفین و نهروان حضور داشت. مسلم را نخستین بیعت کننده به امام برمی‌شمرند و از کسانی بود که از کوفه به امام نامه نگاشت و سپس به امام وفادار ماند. او از زمره مردانی بود که به هنگان ورود مسلم بن عقیل به کوفه از مردم برای او بیعت گرفت. این دو شهید کربلا به واسطه سن بالا و رشادتهایشان همواره از شخصیتهای محبوب و پایای نمایشهای تعزیه بوده‌اند. در این قسمت دو نسخه از تعزیه این دو شهید در اختیارتان می‌گذاریم و پیش از آن به بخشی از این اشعار اشاره می‌کنیم: دارم هوس جدال، با قوم ضلال تا اذن‌دهی می‌گذرد، وقت جدال رفتند رفیقان و همه همراهان من با قد منحنی فتاده‌ام از دنبال

*** ای حریم پادشاه کربلا ای فتاده از ستم، اندر بلا عازم رزم عدو گردیده‌ایم در ره حق، سرخ رو گردیده‌ایم

مشاهده 232 مرتبه آخرین بروز رسانی سه شنبه, 20 مهر 1395 14:10
دانلود فایل پیوست:

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

راه های ارتباطی

کلیه اعضای محترم انجمن و همچنین بازدید کنندگان می توانند هر گونه انتقاد، پیشنهاد و سوالات خود را از طریق منوی تماس با ما ،با مسئولین انجمن در میان بگذارند.

همچنین می توانند از طریق پست الکترونیک و یا به صورت تلفنی، سوالات و مشکلات خود را مطرح نمایند.

در باره انجمن

انجمن تعزیه ایرانیان،انجمنی غیر سیاسی، غیر تجاری و غیر انتفاعی است که تعزیه خوانان و سایر عوامل موثر در اجرای تعزیه (اعم از نوازندگان، جامه داران و پژوهشگران تعزیه) می توانند با دارا بودن شرایط و پذیرش اهداف و مقررات مندرج در اساسنامه به عضویت پیوسته، وابسته و یا افتخاری آن نائل آیند.

انتشار اخبار اجرای تعزیه خوانان

کلیه اعضای انجمن و نیز تعزیه خوانانی که عضو انجمن نیستند، می توانند فرم مربوط به اجراها را تکمیل نموده و از طریق پست الکترونیک برای ما ارسال کنند تا اخبار اجرای آنان در سایت منتشر شود.

جهت دریافت فرم اینجا کلیک کنید.

گالری تصویر

Top