نسخه تعزیه-۴ / میثم تمار شهید کینه شوی به دست آن لعین ستم

 

نسخه‌های تعزیه میراثی مهم در عرصه هنرهای نمایشی و آیینی است. در فضای کنونی دسترسی به بسیاری از این نسخ سخت است و شاید عموم مردم راه‌های دست یافتن به آن را نداشته باشند. در این پرونده سعی شده بخشی از نسخ تعزیه معرفی شود

.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، میثم تمار از اهالی «نهروان» بود که برخی او را ایرانی می‌پندارند. میثم لقب «تمار» (خرما فروش) را از آن جهت به دست آورد که در کوفه به پیشه خرمافروشی مشغول بود.

وی غلام زنی از طایفه «بنی اسد» بود. امیرالمومنین او را از آن زن خرید و آزادش کرد. بعدها از یاران و شاگردان حضرت شد و در شمار اصحاب پیامبر اسلام قرار گرفت.

آشنایی میثم با حضرت علی (ع) برای او توفیقی بزرگ بود. میثم، علم تفسیر قرآن را نزد مولای خود فراگرفت و از معارفی که از او آموخته بود کتابی تدوین کرد که آن را پسرش از او روایت کرد. به همین جهت، میثم یکی از مؤلفان شیعه به حساب می‌آید.

نقل است که حضرتش چگونگی کشته شدن میثم را پیش‌گویی کرده و به وی گفته بود: «تو را بعد از من دستگیر می‌کنند و به دار خواهند زد. در روز سوم از بینی و دهان تو خون روان خواهد شد و محاسنت را رنگین خواهد ساخت».

میثم در سال 60 هجری، ده روز قبل از ورود امام حسین به عراق، توسط عبیدالله بن زیاد دستگیر شد و به همان نحوی که امام علی (ع) خبر داده بود به دار آویخته شد و جرعه‌های شربت شهادت را نوشید. او اولین مسلمانی بود که به هنگام قتل بر دهانش لگام زده شد.

داستان دلدادگی میثم تمار به اهل بیت و نحوه شهادتش بخشی از تعزیه‌های ایام محرم و صفر است. از همین رو در این مقال یکی از نسخ تعزیه میثم تمار را در اختیارتان می‌گذاریم:

کشندت به فرمان همان لعین دنی
ای میثم ببین به این درخت ببندند به یقین تو را میثم
شهید کینه شوی به دست آن لعین ستم
چه مطلب هست تو بر گو ای هنرمند
میثم به کوفه حاکمی بی‌دین است
ای ز تو بس مدح حیدر گوش دادند
میثم تو مداحی و درویش قتلت این مکان است

انتهای پیام/

مشاهده 184 مرتبه
برچسب زدن
دانلود فایل پیوست:

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

راه های ارتباطی

کلیه اعضای محترم انجمن و همچنین بازدید کنندگان می توانند هر گونه انتقاد، پیشنهاد و سوالات خود را از طریق منوی تماس با ما ،با مسئولین انجمن در میان بگذارند.

همچنین می توانند از طریق پست الکترونیک و یا به صورت تلفنی، سوالات و مشکلات خود را مطرح نمایند.

در باره انجمن

انجمن تعزیه ایرانیان،انجمنی غیر سیاسی، غیر تجاری و غیر انتفاعی است که تعزیه خوانان و سایر عوامل موثر در اجرای تعزیه (اعم از نوازندگان، جامه داران و پژوهشگران تعزیه) می توانند با دارا بودن شرایط و پذیرش اهداف و مقررات مندرج در اساسنامه به عضویت پیوسته، وابسته و یا افتخاری آن نائل آیند.

انتشار اخبار اجرای تعزیه خوانان

کلیه اعضای انجمن و نیز تعزیه خوانانی که عضو انجمن نیستند، می توانند فرم مربوط به اجراها را تکمیل نموده و از طریق پست الکترونیک برای ما ارسال کنند تا اخبار اجرای آنان در سایت منتشر شود.

جهت دریافت فرم اینجا کلیک کنید.

گالری تصویر

Top